Leczeniem ortodotnycznym zajmuje się w naszej Praktyce dr Emilia Waszkiewicz-Sewastianik.
Kiedy leczenie wady zgryzu jest konieczne?
Kiedy konieczne jest leczenie wad zgryzu?
![]() |
![]() |
Wady zgryzu traktowane są przeważnie jako zaburzenia estetyczne. Jest to tylko pół prawdy, ponieważ znacznie ważniejszym powikłaniem wad zgryzu są zaburzenia funkcji narządu żucia. Istnieje wiele wad zgryzu, które w ogóle nie są widoczne dla otoczenia, ale w znaczący sposób wpływają na funkcję żucia. Zaburzenia te nie są najczęściej wyczuwane przez pacjenta, co wynika z dużych możliwości adaptacyjnych człowieka. Jednak jeżeli wada zgryzu nie jest wyleczona w porę, to po latach – najczęściej między czterdziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia – może okazać się, że poszczególne struktury narządu żucia są w sposób nieodwracalny zniszczone. Może to być patologiczne starcie zębów, recesje dziąsła, uszkodzenie przyzębia prowadzące do rozchwiania i utraty zębów, uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, lub kombinacje powyższych patologii.
Jak można leczyć wady zgryzu?
![]() |
![]() |
Postępowaniem z wyboru jest leczenie ortodontyczne. W zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta, lekarz ortodonta projektuje stały lub ruchomy aparat ortodontyczny. Za pomocą aparatu może wpływać na pozycję zębów. W niektórych przypadkach samo leczenie ortodontyczne nie wystarczy i konieczne jest również leczenie chirurgiczne. Bardzo często również po zakończonym leczeniu ortodontycznym konieczna jest jeszcze praca lekarza protetyka, a zawsze – korekta zwarcia. W wielu jednak przypadkach z takich czy innych przyczyn leczenie ortodontyczne nie może być brane pod uwagę. Pozostają wtedy tylko metody protetyczne. Protetycznie można dokonać przebudowy warunków zwarciowych i osiągnąć trwałe rezultaty zarówno z estetycznego jak i funkcjonalnego punktu widzenia. Wiąże się to jednak często z koniecznością leczenia endodontycznego (kanałowego) wielu zębów, niestety w większości przypadków odstąpienie od leczenia ortodontycznego wymusza kompromis, który zawsze pogarsza rokowanie co do trwałości efektów terapii.
W leczeniu stomatologicznym w szerokim tego słowa znaczeniu zastosowanie korekty ortodontycznej w wielu przypadkach jest koniecznością warunkującą sens prowadzenia terapii w ogóle, niezależnie od tego czy głównym celem jest uzupełnienie braków w oparciu o implanty, zmiana estetyki czy wykonanie protez ruchomych. Istotne jest jednak, aby traktować ortodoncję świadomie poprzez pryzmat funkcji narządu żucia jako jeden z instrumentów o takiej samej wartości jak inne dziedziny stomatologii. Z drugiej strony pacjenci przede wszystkim wymagający korekty ortodontycznej – w wielu jeżeli nie większości przypadków dla zapewnienia stabilności uzyskanych efektów leczenia ortodontycznego wymagają po jego zakończeniu dodatkowych czynności z zakresu stomatologii odtwórczej z wykorzystaniem metod tak zachowawczych jak protetycznych.